Χάλκινο μετάλλιο στη 2η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής για τον μαθητή Αδάμο-Ανάργυρο Θεοχάρη

Ο μαθητής του Anatolia High School Αδάμος - Ανάργυρος Θεοχάρης ήταν ένας από τους μεγάλους νικητές της 2ης Διεθνούς Ολυμπιάδας Αστρονομίας και Αστροφυσικής Junior (IOAA-JR) που διοργανώθηκε στον Βόλο από τις 24-30 Σεπτεμβρίου 2023.

Ο υπότροφος και οικότροφος μαθητής με καταγωγή από τη Λάρισα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον διεθνή μαθητικό διαγωνισμό στον οποίο συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Λυκείου από 15 χώρες της Ευρώπης, της Αμερικής και της Ασίας.

Η Ολυμπιάδα οργανώθηκε από την Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος με μέλη της τοπικής και επιστημονικής επιτροπής, τους καθηγητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Λουκά Ζαχείλα, Θεόδωρο Καρακασίδη και Ιωάννη Ζαχείλα.

Astronomia poster

Πολλά συγχαρητήρια στον Αδάμο – Ανάργυρο για τη μεγάλη του επιτυχία.

Astronomia award