08.11.2017 Μαθητές στο πνεύμα της επιχειρηματικότητας

Μαθητές στο πνεύμα της επιχειρηματικότητας

Το club με την ονομασία “Company program”, που εδώ και αρκετά χρόνια λειτουργεί στο πρόγραμμα του IB Diploma και εστιάζει σε θέματα διοίκησης επιχειρήσεων και οικονομικών, πέτυχε, μετά από μία ανταγωνιστική διαδικασία επιλογής, να γίνει δεκτό στο MIT Launch. Το MIT Launch είναι ένα πρόγραμμα επιχειρηματικότητας όπου νέοι, με την καθοδήγηση των ειδικευμένων και έμπειρων μελών του τομέα Business του MIT, δημιουργούν τη δική τους επιχείρηση και το δικό τους προϊόν. Εκτός από το πρόγραμμα MIT Launch, το club του ΙΒ συμμετέχει και στο πρόγραμμα επιχειρηματικότητας νέων του ΣΕΝ (Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων), με αποτέλεσμα να απαιτείται μεταξύ των μελών συνεργασία, αφοσίωση και ηγετικές ικανότητες, ώστε να μπορέσουν να παραγάγουν δύο πρωτοποριακά προϊόντα και να φτάσουν στα τελικό στάδιο των δύο διαγωνισμών.