30.07.2015 Υψηλά ποσοστά επιτυχίας του ΙΒ του Κολλεγίου Ανατόλια

Υψηλά ποσοστά επιτυχίας του ΙΒ του Κολλεγίου Ανατόλια

Εξαιρετικά υψηλές βαθμολογίες συγκέντρωσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες που ολοκλήρωσαν επιτυχώς το πρόγραμμα του Διεθνούς Απολυτηρίου/ International Baccalaureate Diploma Program του Κολλεγίου Ανατόλια. Η πλειονότητα των μαθητών έγινε δεκτή σε ορισμένα από τα κορυφαία πανεπιστήμια του εξωτερικού αποδεικνύοντας την ποιότητα του προγράμματος που προσφέρει το Κολλέγιο Ανατόλια. Από τα πανεπιστήμια στα οποία θα φοιτήσουν οι απόφοιτοι του ΙΒDiploma του Ανατόλια ξεχωρίζουν

Στις ΗΠΑ τα :Yale College, Berkeley College, Brown University, Pomona College, Oberlin College, Mount Holyoke, Knox College, Davidson College, Smith College.

Στη Μ. Βρετανία τα: Imperial College London (2), UCL (2), St. Andrews, Warwick University, Bath University, King’s College London (2) Edinburgh University, (2), City University. Πολλοί μαθητές πέτυχαν την εισαγωγή τους στις σχολές της πρώτης προτίμησής τους.

Πιο αναλυτικά

• Ο μέσος όρος της βαθμολογίας των μαθητών έφτασε τους 33,7 βαθμούς.
  • Εξαιρετικά υψηλό ήταν, επίσης, το ποσοστό εισαγωγής στα πανεπιστήμια του εξωτερικού, το οποίο άγγιξε το 94%.
  • Αυξήθηκε σημαντικά, στο 23%, το ποσοστό μαθητών που είχαν άριστη βαθμολογία ( > από 38 μονάδες).
  • Ελάχιστο ποσοστό μαθητών (8 μόλις μαθητές) σημείωσε βαθμολογία κάτω από 27.