16.03.2015 Εκδήλωση Μνήμης για το Ολοκαύτωμα

Εκδήλωση Μνήμης για το Ολοκαύτωμα

Τα ξημερώματα της Δευτέρας 15 Μαρτίου 1943 ξεκίνησε το πρώτο τρένο θανάτου από τη Θεσσαλονίκη με προορισμό τα ναζιστικά στρατόπεδα στην Πολωνία. Με αφορμή αυτήν την επέτειο, ο Δήμος Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με την Ισραηλιτική Κοινότητα της πόλης, διοργάνωσε εκδηλώσεις με αποκορύφωμα την πορεία Μνήμης που έγινε την Κυριακή 15 Μαρτίου 2015.

Το Κολλέγιο Ανατόλια, υποστηρίζοντας τη δράση, συμμετείχε ενεργά στην πορεία της Κυριακής. Μάλιστα και με την ευκαιρία της επετείου, το 2ο ΓΕΛ ΑΝΑΤΟΛΙΑ στη σχολική του εκδήλωση προσκάλεσε τη Νίνα Μπενρουμπή, επιζώσα του Ολοκαυτώματος. Οι μαθητές και των τριών τάξεων του Λυκείου παρακολούθησαν συγκλονισμένοι την εξιστόρηση των εμπειριών όπως και οπτικό υλικό που επιμελήθηκε ο μαθητής της Β’ Λυκείου Αλέξανδρος Ασβεστάς και αποτύπωνε το σχέδιο εξόντωσης των 50.000 Εβραίων συμπολιτών μας. Η μαθήτρια της Β’ Λυκείου Μαρία-Ειρήνη Κρεβάϊκά επένδυσε μουσικά την εκδήλωση παίζοντας με βιολί το θέμα της ταινίας «Η λίστα του Σίντλερ» και η συμμαθήτριά της Μαριαλένα Γκογκίδη διάβασε αποσπάσματα από μαρτυρίες επιζώντων του Ολοκαυτώματος.