26.02.2015 Στους τελικούς της 32ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας

Στους τελικούς της 32ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας

Οι μαθητές του Γυμνασίου του Κολλεγίου Ανατόλια Γιώργος Κοκάλας, Γιώργος Κεμενετζίδης, Μάριος Δημητριάδης και Χρήστος Τσιρίκας πέτυχαν την πρόκρισή τους στους τελικούς της 32ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας «Ο Αρχιμήδης» που διοργανώνει στην Αθήνα στις 28 Φεβρουαρίου 2015 η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Τη συμμετοχή τους στους ίδιους τελικούς εξασφάλισαν επίσης οι μαθητές του Λυκείου του Κολλεγίου Ανατόλια Παναγιώτης Συργκάνης, Αλέξιος Παπαζήσης και Δημήτρης Αλεξανδρίδης.

Στους τελικούς παίρνουν μέρος 400 και πλέον μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου από όλη την Ελλάδα και σχολεία της Διασποράς. Οι μαθητές επιλέχθηκαν από δύο διαδοχικούς Πανελλήνιους διαγωνισμούς τον «Θαλή» στον οποίο συμμετείχαν περισσότεροι από 14.000 μαθητές και τον «Ευκλείδη» στον οποίον διαγωνίστηκαν 3.300 μαθητές που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό της πρώτης φάσης.