21.11.2014 Ο διεθνούς φήμης Μαθηματικός Karl Gustafson στο Κολλέγιο Ανατόλια

Ο διεθνούς φήμης Μαθηματικός Karl Gustafson στο Κολλέγιο Ανατόλια

Την Δευτέρα 10 Νοεμβρίου ο Δρ Karl Gustafson, ένας από τους πιο σημαντικούς σύγχρονους μαθηματικούς και καθηγητής του University of Colorado (Boulder), επισκέφθηκε το Κολλέγιο Ανατόλια. Ο διεθνούς φήμης επιστήμονας ήρθε στην Ελλάδα για να συμμετάσχει στις εργασίες του 31ου Συνεδρίου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας (ΕΜΕ). Στο Συνέδριο έλαβε μέρος και το Κολλέγιο Ανατόλια με το Κέντρο για Χαρισματικά Ταλαντούχα Παιδιά/ CTY Greece και με αυτήν την ευκαιρία ο κ. Gustafson δέχθηκε πρόσκληση να επισκεφθεί το Κολλέγιο Ανατόλια. Τον καθηγητή υποδέχθηκαν και ξενάγησαν στις εγκαταστάσεις του μη κερδοσκοπικού εκπαιδευτικού οργανισμού ο Κλεάνθης Λαγόπουλος, Διευθυντής του 1ου Γυμνασίου και ο Αντώνης Αποστόλου Διευθυντής του CTY Greece ενημερώνοντάς τον για την ιστορία του σχολείου και τα εκπαιδευτικά προγράμματα του οργανισμού, όπως το CTY Greece.