18.09.2014 Μαθητής του Κολλεγίου Ανατόλια 4ος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Stratego

Την 4η θέση στο 17ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Stratego στην κατηγορία Junior κατέκτησε ο Νίκος Σαμαράς, μαθητής της Α΄ Λυκείου του Κολλεγίου Ανατόλια. Το Πρωτάθλημα διοργανώθηκε από τις 28 έως 31 Αυγούστου στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης από την Ελληνική Ομοσπονδία Stratego και τη «Θεσσαλονίκη – Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας 2014». Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε σε δύο κατηγορίες, Ενηλίκων καιJunior, συγκεντρώνοντας περισσότερους από 400 παίκτες  από 12 χώρες του κόσμου.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με τo χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε η  Εθνική Ελλάδος στην κατηγορία Ενηλίκων. Το Stratego εκτός από αγαπημένο επιτραπέζιο παιχνίδι στρατηγικής σε πολλές χώρες του κόσμου εντάσσεται, επίσης, στα Ολυμπιακά αθλήματα μυαλού (Mind games Olympiad).

Ο μαθητής του Κολλεγίου Ανατόλια Νίκος Σαμαράς με τον Πρόεδρο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Stratego και Υπεύθυνο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την Ανάπτυξη του Stratego στις μεσογειακές χώρες, Σταύρο Σεκερτζή.