16.09.2014 IB1 Orientation Day, 10th September 2014

IB1 Orientation Day, 10th September 2014

An early Wednesday morning saw all of the new IB students gather at school to take a bus to Mount Chortiatis. The bus dropped us at the top of a track and from there we headed off to the refuge to begin our day. As we walked many found their first conversations beginning as they shared the experience and began to find out more about their friends.

We arrived at the refuge and a few warm up games saw the students breaking down barriers. This was followed up with students chatting in pairs and then describing each other to the group so that we came to know each person better. It was surprising to see how many artists, dancers, lovers of bad music and “cool guys” existed in such a group.

As the day developed students were forced a little beyond their comfort zones. Finding out what it means to be blindfolded and dependent on another was challenging. Groups then devised a treasure hunt aiming to bamboozle their friends and prevent them from finding the treasured chocolate.

Each game provoked a reflective discussion and students were encouraged to understand the positives of helping others as well as knowing their own strengths, weaknesses and concerns. They also began to realise that their friends and teachers could help them move forward and that individual success is often built upon the work of a whole team.

As we walked back down, it was interesting that the level of chatter was louder and different groups had been formed. In the course of just one day students found the beginnings of new friendships and began to realise that the next few years would be manageable and fun.

Written by Dr Kevin Dillow.

Dr Dillow holds a Bachelors and Doctorate degree from Merton College, Oxford University. He has worked in international schools around the world (UK, Egypt, Sri Lanka, India, Nigeria, Malaysia, Pakistan) in a variety of teaching and administrative roles. We warmly welcome Dr Dillow as a teacher of History, Theory of Knowledge, Creativity-Action-Service for the IB Diploma Programme at Anatolia.