26.06.2014 Αποτελέσματα Περιφερειακού Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Αποτελέσματα Περιφερειακού Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Με τη συμμετοχή δεκατεσσάρων σχολείων από την κεντρική Μακεδονία πραγματοποιήθηκε στις 21 Ιουνίου στο Κολλέγιο Ανατόλια ο Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής. Κατά τη διάρκειά του ομάδες μαθητών Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου κλήθηκαν να κατασκευάσουν και να προγραμματίσουν ρομπότ, τα οποία έπρεπε να διεκπεραιώσουν με επιτυχία και ακρίβεια προκαθορισμένες κινήσεις ενώ η επίδοσή τους αξιολογήθηκε από κριτική επιτροπή. Το επίπεδο των συμμετοχών ήταν υψηλό και ο διαγωνιστικός χαρακτήρας αρκετά έντονος, διατηρώντας, ωστόσο, τον ευχάριστο και εκπαιδευτικό χαρακτήρα της διοργάνωσης.

Ο Διαγωνισμός υλοποιήθηκε από το κέντρο STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) του Κολλεγίου Ανατόλια και διοργανώθηκε ως προκριματικό στάδιο του Εθνικού Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης WRO HELLAS (www.WROHellas.gr). Οι ομάδες από την Κεντρική Μακεδονία που προκρίθηκαν και θα συμμετάσχουν στον Εθνικό Διαγωνισμό στις 28 Ιουνίου στην Αθήνα, είναι οι εξής:

ΘΕΣΗ

Τρεις Χάριτες

Autonomous

Κολλέγιο Ανατόλια

* Στην κατηγορία του Λυκείου ισοβάθμησαν στην 2η θέση οι τρεις ομάδες Big Bad Wolf (BBW), Τρεις Χάριτες και Autonomous του Κολλεγίου Ανατόλια

Οι δύο νικήτριες ομάδες του Εθνικού Διαγωνισμού θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής (World Robot Olympiad - www.wroboto.org) που διοργανώνεται φέτος στη Μόσχα με τη συμμετοχή περίπου πενήντα χωρών. Ο Εθνικός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης WRO HELLAS υποστηρίζεται από επιστημονικές οργανώσεις και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων.