25.04.2017 Συνάντηση των μαθητών μας με τον Αρχιεπίσκοπο της Ελλάδας

Συνάντηση των μαθητών μας με τον Αρχιεπίσκοπο της Ελλάδας

Την Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών επισκέφθηκαν 59 μαθητές της Β΄ τάξης του 2ου Λυκείου του Κολλεγίου Ανατόλια κατά τη διάρκεια εκπαιδευτικής εκδρομής που πραγματοποίησαν τον Μάρτιο στην Αθήνα. Τα παιδιά εξέφρασαν την επιθυμία να επισκεφθούν τον αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμο και να συνομιλήσουν μαζί του για επίκαιρα θέματα όπως και για ζητήματα που τους απασχολούν. «Καμαρώνουμε μαθητές και σχολεία που έχουν όρεξη και αγωνίζονται», ήταν το καλωσόρισμα του προκαθημένου της Εκκλησίας της Ελλάδος στους μαθητές του Κολλεγίου Ανατόλια. Ο Αρχιεπίσκοπος  έδειξε ενδιαφέρον για την ιστορία του εκπαιδευτικού οργανισμού και ενδιαφέρθηκε για τα ενδιαφέροντα και τις σπουδές που θέλουν να ακολουθήσουν τα παιδιά, και ενημερώθηκε για τις δράσεις κοινωνικής προσφοράς του Κολλεγίου Ανατόλια, των μαθητών και του προσωπικού. Οι συνοδοί καθηγητές ευχαρίστησαν τον Αρχιεπίσκοπο για την υποδοχή, αλλά και για το σημαντικό φιλανθρωπικό και κοινωνικό έργο της Εκκλησίας.