31.03.2017 Οι μαθητές μας εκπαιδεύονται στη Σχολική Διαμεσολάβηση

Οι μαθητές μας εκπαιδεύονται στη Σχολική Διαμεσολάβηση

Σε συνέχεια των πρωτοβουλιών για τη βελτίωση του σχολικού κοινωνικού κλίματος και στο πλαίσιο του προγράμματος Σχολικής Διαμεσολάβησης του Κολλεγίου Ανατόλια, πραγματοποιήθηκε στις 10 και 11 Μαρτίου, διήμερο επιμορφωτικό εργαστήριο για μαθητές, με θέμα: «Διαμεσολάβηση και Επίλυση Διαφορών στο Σχολείο». Το πρόγραμμα παρακολούθησαν περίπου 20 μαθητές/ριες των τάξεων Β’ Γυμνασίου – Α’ Λυκείου του Σχολείου που επιλέχθηκαν και αποτελούν μέλη του ομίλου διαπραγμάτευσης και διαμεσολάβησης (Negotiation and Mediation Club), ενός ομίλου με στόχο την ανάπτυξη δεξιοτήτων διαπραγμάτευσης. Μέσα από την ομάδα αυτή και μετά την ολοκλήρωση της εκπαίδευσής τους, θα επιλεγούν οι μαθητές/ριες που ως νέοι σχολικοί διαμεσολαβητές και με εποπτεία των υπευθύνων του προγράμματος, θα βοηθούν την επόμενη σχολική χρονιά τους/τις συμμαθητές/ριές τους στην επίλυση των μεταξύ τους διαφορών. Το εργαστήρι επίσης υποστήριξαν με την παρουσία τους οι φετινοί Σχολικοί Διαμεσολαβητές. Την ευθύνη του προγράμματος Σχολικής Διαμεσολάβησης έχει τετραμελής ομάδα εκπαιδευτικών και ψυχολόγων του Σχολείου, ενώ στο επιμορφωτικό πρόγραμμα σημαντική ήταν και η συμβολή του Ελληνικού Ινστιτούτου Διαμεσολάβησης (GMI), καθώς και μίας ομάδας φοιτητών της Νομικής Σχολής.