05.05.2016 Άσκηση κατάσβεσης πυρκαγιάς στο Κολλέγιο Ανατόλια

Άσκηση κατάσβεσης πυρκαγιάς στο Κολλέγιο Ανατόλια

Απόλυτα επιτυχής ήταν η άσκηση κατάσβεσης πυρκαγιάς που πραγματοποιήθηκε στις 22 Απριλίου στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Ανατόλια από το προσωπικό του 3ου Πυροσβεστικού Σταθμού Θεσσαλονίκης. Το σενάριο της άσκησης προέβλεπε κατάσβεση πυρκαγιάς στο χώρο του οικοτροφείου, εκκένωση των εγκαταστάσεων από το προσωπικό, καθώς και διάσωση συνολικά τριών (3) εγκλωβισμένων ατόμων. Με το τέλος της άσκησης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τον πυροσβεστικό εξοπλισμό και να συνομιλήσουν με το πυροσβεστικό προσωπικό. Την άσκηση παρακολούθησε και ο Διοικητής Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Νομού Θεσσαλονίκης.