04.05.2016 Χάλκινο μετάλλιο στο 23ο Διεθνές Συνέδριο για Νέους Επιστήμονες

Χάλκινο μετάλλιο στο 23ο Διεθνές Συνέδριο για Νέους Επιστήμονες

Μια σημαντική διεθνή διάκριση κατέκτησε η μαθήτρια του Κολλεγίου Ανατόλια Αριάδνη Παπαδοπούλου στο 23ο Διεθνές Συνέδριο για Νέους Επιστήμονες (ICYS 2016) που διεξήχθη στην πόλη Cluj-Ναπόκα της Ρουμανίας από τις 17 έως 21 Απριλίου 2016.

Η μαθήτρια του Λυκείου έλαβε το χάλκινο μετάλλιο για την εργασία της στη Βιολογία με τίτλο «Golden Algae Army Combats Osteoporosis and Bone Fracture» και διακρίθηκε ανάμεσα σε 250 μαθητές από 28 χώρες. Η ίδια εργασία είχε βραβευτεί τον Μάρτιο στο 5ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας του Κολλεγίου Ανατόλια, και εκπονήθηκε με τη μορφή πειράματος στο Πανεπιστήμιο του St Cloud στις ΗΠΑ όπου η μαθήτρια παρακολούθησε καλοκαιρινό πρόγραμμα.  Επικεφαλής της ελληνικής ομάδας εκπροσώπησης ήταν η Δρ Χάιδω Σαμαρά που  θα είναι η εθνική εκπρόσωπος της Ελλάδας στα επόμενα ετήσια συνέδρια ICYS.