15.03.2016 «Ο Μπίντερμαν και οι εμπρηστές»

«Ο Μπίντερμαν και οι εμπρηστές»

Το έργο του Ελβετού Μαξ Φρις «Ο Μπίντερμαν και οι εμπρηστές», μία κωμικοτραγική παραβολή για τη σχέση ανάμεσα στην άνοδο του φασισμού και την αδράνεια της αστικής τάξης, ανέβηκε στη σκηνή του θεάτρου Παππάς από τον Όμιλο Ελληνικού Θεάτρου. Το κοινό παρακολούθησε την ιστορία του Θεόφιλου Μπίντερμαν, ενός ευυπόληπτου αστού, που παρακολουθεί από απόσταση τους εμπρησμούς να «μαστίζουν» την πόλη του και τη φωτιά να πλησιάζει το σπίτι του.

Στη φετινή εξαιρετική παραγωγή συμμετείχαν 30 μαθητές/τριες. Η σκηνοθεσία και οργάνωση της παραγωγής ήταν της Ήβης Καζαντζή και του Θανάση Φωτιάδη και η σκηνογραφία της Φένιας Κουλούση. Τα έσοδα της παράστασης της 4ης Μαρτίου διατέθηκαν στο ΚΕ.ΠΕ.Π «Άγιος Δημήτριος» για τη στήριξη του κοινωνικού του έργου.