11.04.2016 Ενημέρωση μαθητών του Κολλεγίου Ανατόλια για την Ευρωπαϊκή Ένωση

Ενημέρωση μαθητών του Κολλεγίου Ανατόλια για την Ευρωπαϊκή Ένωση

Την Πέμπτη 7 Απριλίου 2016 ο κ. Λεωνίδας Αντωνακόπουλος, επικεφαλής του Γραφείου Ενημέρωσης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα, επισκέφθηκε το Κολλέγιο Ανατόλια και μίλησε στους μαθητές της Β’ Λυκείου και του ΙΒ1 του σχολείου με θέμα "Η Ευρωπαϊκή Ένωση στο σταυροδρόμι των προκλήσεων". Στην ομιλία του ο κ. Αντωνακόπουλος παρουσίασε το θεσμικό πλαίσιο και τις αρμοδιότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και άλλων θεσμών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές οι οποίοι έδειξαν έντονο ενδιαφέρον για θέματα της επικαιρότητας, όπως το προσφυγικό. Τέλος, στην παρουσίασή του ο κ. Αντωνακόπουλος αναφέρθηκε και στο πιλοτικό πρόγραμμα «Σχολικοί Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου», το οποίο  αφορά καθηγητές και μαθητές Μέσης εκπαίδευσης και ιδιαίτερα της Β΄ και Γ΄ Λυκείου με στόχο τη δημιουργία ενός δικτύου Λυκείων τα οποία θα λάβουν τον τίτλο, «Πρέσβης του ΕΚ».

Ο Λεωνίδας Αντωνακόπουλος είναι Πολιτικός Επιστήμων, σπούδασε Δημόσιο Δίκαιο και Πολιτικές Επιστήμες στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, και είναι κάτοχος μεταπτυχιακών τίτλων στην Πολιτική Επιστήμη στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου, καθώς και στο Ινστιτούτο Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου των Βρυξελλών.  Είναι μόνιμος υπάλληλος στην Ευρωπαϊκή Ένωση από το 1990, με πολύχρονη επαγγελματική εμπειρία στη Δημόσια Πληροφόρηση και Πολιτική Επικοινωνία.

Την εκδήλωση συντόνισε το γραφείο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Κολλεγίου Ανατόλια.