25.02.2016 Peace Jam Greece

PEACE JAM GREECE

Peace Jam is an international organization which aims to create young leaders through the examples of Nobel Peace Prize Laureates. Through this Service as Action Club, students learn about and discuss different issues taking place around their community. They then analyze what Nobel Peace laureates have done to make a difference around the world, and work to create and implement their own projects for change.

On February 20th, Anatolia College students attended the first Peace Jam Greece Youth Leadership Conference. This conference focused on empowering youth during the refugee crisis. Students were able to learn about different issues going on through lectures from guest speakers, interactive activities and group discussion. Each student was asked to bring an article of clothing to donate to refugees through the ARSIS foundation and had the chance to meet the Billion Acts of Peace winners from Ghana. It was a fun-filled event encouraging students to ‘be the change they wish to see in the world’. PeaceJam Greece is already looking forward to the full weekend conference occurring next year, at which American Nobel Peace Prize Laureate Jody Williams will be attending as a guest!