11.03.2016 Μαθητές του Κολλεγίου, “σύμβουλοι” για τη Νόσο Αlzheimer

Μαθητές του Κολλεγίου, “σύμβουλοι” για τη Νόσο Αlzheimer

Είκοσι μαθητές του Λυκείου του Κολλεγίου Ανατόλια, που συμμετείχαν στο πρότζεκτ «Eγκέφαλος και μνήμη: το παράδειγμα του Αλτσχάιμερ» υπό την επίβλεψη της καθηγήτριάς τους Δέσποινας Αβραμίδου, είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν και να συζητήσουν το αποτέλεσμα της εργασίας τους με την Πρόεδρο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Νόσου Alzheimer και καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής του ΑΠΘ Μάγδα Τσολάκη. Η κ. Τσολάκη επισκέφθηκε το Κολλέγιο Ανατόλια όπου οι μαθητές τής παρουσίασαν το τελικό προϊόν της εργασίας τους, μακέτες για χώρους αναψυχής ατόμων που πάσχουν από τη νόσο και ενημερωτικό φυλλάδιο για τη νόσο Alzheimer, έπειτα από έρευνα που πραγματοποίησαν για τη συγκεκριμένη ασθένεια.

Η Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Νόσου Alzheimer συζήτησε μαζί τους τα βήματα και τα συμπεράσματα της έρευνάς τους και τους ενημέρωσε για ορισμένα πρόσφατα πορίσματα ερευνών που έχουν γίνει διεθνώς. Η ίδια δήλωσε εντυπωσιασμένη από την ποιότητα της έρευνας και το ενδιαφέρον των μαθητών και τους πρότεινε η εργασία τους να παρουσιασθεί στην επίσημη τριμηνιαία ενημερωτική έκδοση της Ομοσπονδίας και το ενημερωτικό φυλλάδιό τους να διανέμεται από την Ομοσπονδία. Αυτό όμως που ενθουσίασε τους μαθητές ήταν η είδηση ότι η Πανελλήνια Ομοσπονδία σχεδιάζει τη δημιουργία ενός «χωριού για πάσχοντες από Alzheimer» και η πρόταση της κ. Τσολάκη ήταν οι μακέτες τους να αποτελέσουν πρόταση για αυτόν τον σχεδιασμό και οι ίδιοι, ως «οι αρχιτέκτονες του χωριού», να λειτουργήσουν ως συμβουλευτική ομάδα, που θα συνεργασθεί με τους ειδικούς επιστήμονες. Επιπλέον η καθηγήτρια του ΑΠΘ πρότεινε στους μαθητές να γράψουν επιστημονικές εργασίες που θα δημοσιευθούν σε έγκυρα περιοδικά, προσφέροντάς τους κατά αυτόν τον τρόπο μία εξαιρετική ευκαιρία να ξεκινήσουν την επιστημονική και ερευνητική τους πορεία και να έχουν παρουσία στις επιστημονικές εξελίξεις από τα μαθητικά τους χρόνια.