09.03.2016 Μαθητής του Κολλεγίου Ανατόλια, πρωταθλητής Ελλάδας στην πυγμαχία

Μαθητής του Κολλεγίου Ανατόλια, πρωταθλητής Ελλάδας στην πυγμαχία

Ο μαθητής του Κολλεγίου Ανατόλια Γιώργος Βεντούρης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Νέων – Νεανίδων που διεξήχθη στην Αρχαία Ολυμπία από τις 3 και 6 Μαρτίου 2016. Ο Γιώργος Βεντούρης αγωνίστηκε με την ομάδα του Άρη και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην παρθενική του εμφάνιση σε πανελλήνιο πρωτάθλημα. Μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό της κατηγορίας νέων στα 91 κιλά, νίκησε τον αντίπαλο του στα σημεία και πήρε το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας του. Μεγαλύτερη αξία στη νίκη του αλλά και ενδεικτικό του ταλέντου του είναι το γεγονός ότι ο Γιώργος Βεντούρης ασχολείται με την πυγμαχία τα τελευταία τρία χρόνια και πιο συστηματικά τους τελευταίους μήνες. Σημαντικό ρόλο στην προετοιμασία του έπαιξε, σύμφωνα με τον ίδιο, το campus του Κολλεγίου Ανατόλια με τις αθλητικές του εγκαταστάσεις – Κλειστό Γυμναστήριο, ανοιχτό γήπεδο στίβου - τις οποίες ο ίδιος αξιοποίησε στο έπακρο.

Ο Γιώργος Βεντούρης είναι μαθητής της Γ ΄ Λυκείου του Κολλεγίου Ανατόλια και οικότροφος καθώς η οικογένειά του διαμένει στους Παξούς. Το Κολλέγιο Ανατόλια τον συγχαίρει θερμά για τη νίκη του.