04.03.2016 Επιμόρφωση μαθητών για τη Σχολική Διαμεσολάβηση

Επιμόρφωση μαθητών για τη Σχολική Διαμεσολάβηση

Σε συνέχεια της επιμόρφωσης της Διεύθυνσης του Κολλεγίου Ανατόλια και των πρωτοβουλιών του εκπαιδευτικού οργανισμού για τη βελτίωση του σχολικού κοινωνικού κλίματος, πραγματοποιήθηκε στις 21 και 22 Φεβρουαρίου, διήμερο επιμορφωτικό πρόγραμμα για μαθητές, με θέμα: «Σχολική Διαμεσολάβηση και Επίλυση Διαφορών». Το πρόγραμμα παρακολούθησαν 20 μαθητές/ριες των τάξεων από Β’ Γυμνασίου έως Β΄ Λυκείου του σχολείου που επιλέχθηκαν και αποτελούν μέλη του Ομίλου Σχολικής Διαμεσολάβησης (peer mediation club), ενός ομίλου με στόχο την ανάπτυξη δεξιοτήτων διαπραγμάτευσης. Μέσα από την ομάδα αυτή και μετά την ολοκλήρωση της εκπαίδευσής τους, θα επιλεγούν οι μαθητές και μαθήτριες που ως σχολικοί διαμεσολαβητές και με εποπτεία των υπευθύνων του προγράμματος, θα βοηθήσουν τους/τις συμμαθητές/ριές τους  στην επίλυση των μεταξύ τους διαφορών. Την ευθύνη του προγράμματος Σχολικής Διαμεσολάβησης έχει τετραμελής ομάδα εκπαιδευτικών και ψυχολόγων του Σχολείου, ενώ στο επιμορφωτικό πρόγραμμα σημαντική ήταν και η συμβολή του Ελληνικού Ινστιτούτου Διαμεσολάβησης (GMI).