23.12.2015 Επίσκεψη εκπαιδευτικών από την Αλβανία στο Κολλέγιο Ανατόλια

Επίσκεψη εκπαιδευτικών από την Αλβανία στο Κολλέγιο Ανατόλια

Τον υποδειγματικό τρόπο οργάνωσης και υλοποίησης του εργαστηριακού προγράμματος του Κολλεγίου Ανατόλια, γνώρισαν 20 καθηγητές  δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από την Αλβανία. Οι εκπαιδευτικοί διδάσκουν σε δημόσιο λύκειο της Κορυτσάς και επισκέφθηκαν τον Δεκέμβριο τις εγκαταστάσεις του σχολείου προκειμένου να ενημερωθούν για τον τρόπο διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών στο Κολλέγιο Ανατόλια και να οργανώσουν κατά αντίστοιχο τρόπο τα εργαστήρια στο δικό τους σχολείο.

Τους καθηγητές υποδέχθηκε ο διευθυντής του 1ου Λυκείου Κυριάκος Αρβανίτης και στη συνέχεια ο Δρ Ηλίας Καλαμπόκης, συντονιστής του Κέντρου STEM του Κολλεγίου Ανατόλια, τους ξενάγησε στα εργαστήρια του Λυκείου και το πρωτοποριακό Κέντρο Πράσινης Εκπαίδευσης. Επιπλέον τους παρουσίασε τις  δραστηριότητες του Κέντρου STEM όπως και το «Go Green Project»: το πρόγραμμα επιστημονικών δραστηριοτήτων μέσω των οποίων οι μαθητές μαθαίνουν να υιοθετούν στάση φιλικότερη προς στο περιβάλλον και στην προστασία της ανθρώπινης υγείας. Οι εκπαιδευτικοί της γειτονικής χώρας ενημερώθηκαν επίσης για τα προγράμματα του Κέντρου για Χαρισματικά – Ταλαντούχα Παιδιά/CTY Greece.