20.11.2015 Pathways to Success

Pathways to Success

Τη διαδρομή που συνδέει την απόκτηση πτυχίου και την επαγγελματική αποκατάσταση μέσα από διαφορετικές επιλογές σπουδών χαρτογράφησε το Κολλέγιο Ανατόλια σε μία ανοιχτή εκδήλωση που διοργάνωσε τον Νοέμβριο στις εγκαταστάσεις του. Την ημερίδα άνοιξε η Αριάνα Στογιαννίδου, Αναπληρώτρια Πρύτανης Ακαδημαϊκών και Φοιτητικών Θεμάτων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και απόφοιτος του Κολλεγίου Ανατόλια. Οι ομιλητές προσέγγισαν τους παράγοντες που διαμορφώνουν και επηρεάζουν τις επιλογές σπουδών και καριέρας, αναφέρθηκαν στις επιλογές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σύμφωνα με τα νέα επιστημονικά πεδία, τις σχολές – γρίφους αλλά και τα επαγγέλματα του μέλλοντος. Τέλος, οι σύμβουλοι εκπαίδευσης του Κολλεγίου Ανατόλια μίλησαν για τις δυνατότητες σπουδών στην Αμερική και τη Μ. Βρετανία, ενώ  ανέδειξαν τις  εναλλακτικές διαδρομές για σπουδές υψηλού επιπέδου στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την ευκαιρία του τριήμερου «Διαδρομές προς την Επιτυχία» (“Pathways to Success”), εξέλιξη του γνωστού Career Day που διοργανώνει το Κολλέγιο Ανατόλια για τους μαθητές του από το 1979, στοχεύοντας στη σφαιρική και εμπεριστατωμένη ενημέρωση τους σε θέματα εκπαιδευτικών και επαγγελματικών επιλογών στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Κατά τη διάρκεια του τριημέρου, καταξιωμένοι επαγγελματίες  παρουσίασαν στους μαθητές ένα μεγάλο εύρος επαγγελμάτων όλων των κατηγοριών, όπως είναι η έρευνα στις θετικές επιστήμες, η τεχνολογία, ιατρικά και παραϊατρικά επαγγέλματα, κοινωνικά επαγγέλματα, ο τομέας οργάνωσης, διοίκησης και επιχειρηματικότητας, οι διεθνείς σχέσεις, ο αθλητισμός, η τέχνη, κ.α.

Το τριήμερο συντόνισαν οι ψυχολόγοι του HS Χριστίνα Βλάχου και Μαρία Ακριτίδου.