14.09.2015 Μία ακόμα πιστοποίηση του προγράμματος σπουδών του σχολείου: International School Award

Μία ακόμα πιστοποίηση του προγράμματος σπουδών
του σχολείου: International
 School Award

Κολλέγιο Ανατόλια = Μαθητές - πολίτες του κόσμου

Tο Κολλέγιο Ανατόλια έλαβε για τα επόμενα τρία χρόνια  από το British Council το “International School Award”, μια πιστοποίηση δηλαδή της ενσωμάτωσης διεθνών στοιχείων στο πρόγραμμα σπουδών του σχολείου.

To International School Award είναι μια διεθνής πιστοποίηση που αναγνωρίζει τη δέσμευση ενός σχολείου να διαμορφώσει τους νέους πολίτες του κόσμου του αύριο
Το πλήρες International School Award (Accreditation) το οποίο απονεμήθηκε στο Ανατόλια αξιολογεί τα επιτεύγματα του σχολείου στους παρακάτω τομείς:

• την εξέλιξη του προσωπικού – κατάρτιση και επαγγελματική εξέλιξη (πώς το σχολείο υποστηρίζει το εκπαιδευτικό του προσωπικό να προετοιμαστεί για διεθνείς δραστηριότητες)
  • τις συνεργασίες με άλλα σχολεία – προγράμματα, δραστηριότητες, επικοινωνία
  • Την ανάπτυξη δραστηριοτήτων στο πλαίσιο του προγράμματος σπουδών του σχολείου σε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων
  • τη συμμετοχή της ευρύτερης κοινότητας, γονείς, επιχειρήσεις, κοινωνικά προγράμματα.